Safran Çiçeği ve Safranın Kullanım Alanları

Safran, adını Arapça’da sarı anlamına gelen asfar kelimesinden alır, peki safran çiçeğini bu denli değerli kılan nedir? Safran neden bu kadar pahalı bir üründür.

Yarım kilogram Safran üretebilmek için tam 80.000 Safran çiçeğinin erkek organları toplanır. İçeriğinde bulunan Krosin adı verilen karotenoit bir boya maddesi içerir ve Safran kendi ağırlığının 100.000 katı suyu sarı renge boyar. Elde edilmesi o kadar zor olmasından kaynaklı Safranı bu denli pahalı yapan en büyük etmendir.

Safranın tadı biraz keskin ve samansıdır. (sanki hergün saman yiyoruz ya çok iyi biliriz bu tadı ) . Sıra dışı tadı ve yemekleri renklendirdiği için bir çok kültür mutfağında yer alır özellikle Orta Asya, Avrupa, Hint, İran ve Fas mutfağında her alanda kullanırlar. Kişisel bir deneyim olarak bahsetmek isterim, Çok yakın bir arkadaşım Fas’lı bir kızla evlendi ve bizi yemeğe davet etmişlerdi tabi yenge sağolsun Fas mutfağını döktürmüştü Ana yemekte patatesli etli bir haşlama vardı ve içinde safran vardı hakikaten o lezzet hiç aklımdan çıkmadı gerçekten muhteşemdi, bu yazıyı hazırlayana dek hep et çok kaliteli olmalıdır diye düşünüyordum ama bu yazıyı yazarken anladım ki o fark safran dandı , şimdi kendimi bi şekilde yemeğe davet ettirmeliyim ve yengeden o yemeği tekrar istemeleyim :)..

Herkes Safranı yiyecek diye bişey yok yukarıda bahsetmiştim ağırlığının 100.000 katı suyu boyayabilir diye, bu olağan üstü durumuda çinliler ve hintliler kumaş boyamada kullanıyor, Tabiki en muhteşem kumaşlarında ipek ve özel üretim kumaşlarda, ee nede olsa kıymetli bir bitki