Ökse Otu ve Faydaları

Aslında hepimizin bildiği bir ottur Ökse otu. Orman yürüyüşlerinizde sıkça ağaçların üzerinde öbek öbek yetişen bu otu görürsünüz. Köken olarak asalak bir ottur fakat hiçte öyle asalak ot diyip geçmeyin faydaları inanılmaz. Bir çok Asalak bitki ilaç yapımında kullanılır. Ökse otuda bunların başında gelir.

1 Ökse Otunun Kullanım Alanları

Ökse otu kullanım alanı olarak sadece tıbbi literatürde geçmektedir. Bir çok bitkinin boya gibi farklı alanlarda da kullanılmaktadır ama Ökse otu kullanım alanı olarak sadece tıbi alanlarda yer almaktadır buda onun aslında ne kadar önemli bir ot türü olduğunu ortaya koymaktadır.Özellikle Kanser alanında yapılan ilaçlarda ökse otu kullanılır çünkü güçlü bir bağışıklık sitemi güçlendiricisidir.

2 Ökse Otunun Faydaları

Tam olarak tüm faydaları ortaya koyulmamakla beraber bulunan faydaları yeterince fazladır. Ökse otu kanser, diyabet, Sinir sistemi, restoratif anksiyete, kan basıncı, inflamasyon, bağışıklık, horlamave menstrüasyon gibi bir çok hastalığın tedavisinde kulanılmaktadır.

Ökse otunun meyveleri ve sapı içeriğindeki zengin kimyasalardan ötürü zehirleyici etkisi olabiliyor bu yüzden kesinlikle sapını ve meyvesini çiğ veya pişmiş olarak tüketmeyin.

  • Kanserle birebir mücadele de etkin rol oynar.
  • Tansiyonu dengeler buna bağlı olarak felç, kalp krizi vekroner kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur,
  • Diyabet hastaları için hergün düzenli içildiğinde kandaki şeker seviyesini düzenler
  • Üst solunum yollarına iyi gelir ; öksürük, bronşit , boğaz ağrısını tedavisinde doğal bir doppingtir.
  • Ökse otu doğal bir anti inflamatuardır yani İltahap düşmanıdır.
  • Uyku problemlerine iyi gelir.
  • Cilt kırışıklıklarında çok etkilidir.
  • Bağışıklık sitemini güölendirici etkisi sayesinde bir çok rahatsızlık döneminizd tedavi sürecinizi hızlandırır.

3 Ökse Otu Çayı ve merhemi nasıl hazırlanır

Ökse otu yaprakları kurtulmuş yada çiğ olanı ince ince kıyılarak 1 fincan sıcak suya 1 çay kaşığı Ökse otunu yaprağını atınız ve 5-6 dakika demlenmeye bırakın. eğer evde herkesin içeceği bir şekil de olacaksa aynı çay gibi dmleme yaparak tüketebilirsiniz. Hamile kadınara önerilmez.

Merhem olarak ta uçuklara, çocuklarda diz kanamalarında kullanabilirsiniz kesik ve izlerin kaybolduğunuda çok net bir şekilde göreceksiniz. bunun için 1 yemek kaşığı tereyağına mikserden Ökse otu yaparğını tam krem kıvamına gelene kadar geçirin ve işte doğal cilt tedavi uzmanınız yanınızda, Cilt kırışıklıklarınızda ciddi düzelmeler göreceksiniz şaşırmayın 🙂