Isırgan Otunun Faydaları Ve Özellikleri

Isırgan Otunun Faydaları Ve Özellikleri , hemen her evin bahçesinde bulunan ısırgan otunun faydaları da hemen her evde bilinmektedir. Doğru kullanıldığında ısırgan otunun etkileri pek çok hastalığa şifa olmaktadır. Isısrgan otunun faydalarına şaşıracaksınız

Isırgan Otunun Faydaları Ve Özellikleri Eski medeniyetlerden beri alternatif tıp alanında kullanılan ısırgan otunun faydaları halk arasında da bilinir. Kozmetik ve sağlık sektöründe de ısırgan otu yaygın bir şekilde kullanılır. Isırgan otunun yapraklarına temas edildiğinde kimyasal asit ortaya çıkar ve cildi tahriş edip kaşınmasına sebep olur. Bu yüzden eldivenle toplanması önerilir. Antioksidan, anti ülser ve ağrı kesici etkileri olduğundan dolayı ısırgan otu şifa bulmak için sıkça kullanılan bir bitkidir ve en çok çayı yapılarak tüketilir.

Isırgan Otunun Özellikleri

Isırgan otu mayıs, ağustos ayları gibi çiçek açar ve baharın başından itibaren sonbahara kadar toplaması yapılabilir. Yaygın olarak Avrupa, Asya’nın soğuk iklimli kısımları ve Kanada’da yetişir. Türkiye’de ise nerdeyse tüm Anadolu topraklarında doğal olarak yetişir. Zor bulunan bir bitki değildir, yerel pazarlarda rahatlıkla bulunur. İçerik bakımından ise oldukça zengindir. Histamin, kalsiyum ve potasyum minerallerinin yanı sıra vitaminler açısından da zengindir. Isırgan otu; A, B2, C, K ve D vitaminlerinin hepsini içeren bir bitkidir

Isırgan Otunun Faydaları

  • İçerdiği kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirir ve mevcut kemik ağrılarını geçirir. Romatizma ve kireçlenme gibi kemiklerle alakalı rahatsızlıklar için de faydalıdır.
  • Isırgan otu saç derisini besler. Kafa derisinde kepek oluşumunu engeller ve saçların daha sağlıklı, daha parlak görünmesini sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kış aylarında grip, nezle ve soğuk algınlığına yakalanma riskini düşürür.
  • Isırgan otu, doğal bir idrar sökücüdür. İdrar yollarına bağlı hastalıklar, enfeksiyonlar için faydalıdır. Böbrek ve mesanedeki taş veya kumun vücuttan atılmasında etken bir bitkidir.
  • Yemek sonrası ortaya çıkan hazımsızlığa iyi gelir. Şişkinlik, kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarını da ortadan kaldırır.
  • Isırgan otu suyuyla yapılan gargara nefesi temizler ve diş eti iltihaplarını giderir.

Isırgan Otunun Kullanım Biçimi

Isırgan Otunun Faydaları Ve Özellikleri En çok çay olarak tüketilen ısırgan otunun hazırlanışı oldukça basittir. Kurutulmuş 1 yemek kaşığı ısırgan otunu kaynayan suya atıp 10 dakika demlenmesini bekleyin. Bu sürenin ardından süzün ve ısırgan otu çayınız içmeye hazır. Günde 1-2 bardaktan fazla tüketmemeniz tavsiye edilir.

Yanında mutlaka tüketmenizi tavsiye edeceğimiz faydalı bir bitki daha olan kekik , Kekikin Faydaları ve Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir