Civan Perçeminin Faydaları ve Özellikleri

Civan perçeminin faydaları ve özellikleri, inanılmaz etkileri ve nasıl tüketmeniz gerektiği hakkında bilmeniz gereken çok faydalı bilgiler vardır. Bunları öğrenmek işinize yarayabilir!

Diğer bir adıyla “kandil çiçeği” olarak bilinen civan perçemi, pek çok farklı renkte çiçek açan bir bitki türüdür. Civan perçemi, faydaları eski çağlardan beri keşfedilmiş ve papatyagiller familyasındandır. Hem Tarla yanlarında, yol kenarlarında ve çayırlarda sıklıkla biten bir bitkidir. Kendiliğinden yetişebilen ve nemli bir toprak istemeyen civan perçemi, yetiştirilmesi kolay bitkiler arasında yer alıyor. Özellikle 17. Yüzyılda popülarite kazanan ve halkın yemeğini yapıp besin olarak tükettiği bu bitki, günümüzde de halen sahip olduğu ününü korumaya devam ediyor.

Civan Perçeminin Özellikleri

Civan perçemi genel olarak Batı Asya ve Avrupa’ya özgü bir bitkidir ve ülkemizde de yaygın olarak yetişir. Ilık ve sıcak iklimlerde yetişmesi daha uygundur. Sahip olduğu faydaları en verimli şekilde ortaya çıkarabilmesi için yaz ve sonbahar aylarında toplanır çünkü bu dönemlerde çiçeklenmeye başlar. Civan perçemi, tüm aktarlarda rahatlıkla bulunan bir bitkidir. Bu bitki içerisinde mavi renkli bir uçucu yağ bulundurur. Aynı zamanda glikoz, sakaroz gibi şekerler ve potasyum tuzları da içerir.

Civan Perçeminin Faydaları

  • Civan perçemi, en çok sindirim sistemi konusunda faydalı oluyor. Sindirimi kolaylaştırarak gaz, şişkinlik ve hazımsızlık gibi rahatsızlıkları giderir.
  • Gastrit, ülser ve mide yanmaları gibi mide sorunlarına iyi gelir.
  • Yara ve yanıkları iyileştirmede etkilidir.
  • Kadınlarda meydana gelen hormonal dengesizlikleri düzenleme ve regl dönemindeki ağrıları yatıştırma konusunda faydalıdır. Ayrıca civan perçemi, regl gecikmelerini ortadan kaldırır ve düzensiz regl döngülerini de düzenlemede faydalı bir bitkidir.
  • Mikropları öldürücü özelliğinden dolayı soğuk algınlığı, grip ve burun akıntıları gibi şikâyetleri giderici özelliği vardır. Bunun yanı sıra civan perçeminin ateş düşürücü özelliği de mevcuttur.

Civan Perçeminin Kullanım Biçimi

Civan Perçeminin Faydaları ve Özellikleri, Civan perçemi, genel olarak çayı yapılıp tüketilir. Peki, civan perçemi çayı nasıl yapılır diye sorarsanız; bir su bardağı kaynamış suyun içine iki parça taze civan perçemi atın ve ağzı kapalı vaziyette 5 dakika demlenmesi için bırakın. Dilerseniz çayınızı bal ile tatlandırabilirsiniz. 5 dakika sonra afiyetle için ve şifa bulun.

Yanında mutlaka tüketmeniz gereken ekstra faydalı bitki anason, Anasonun Faydaları ve Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir