Argan’ın Faydaları ve Özellikleri

Arganın faydaları ve özellikleri son derece dikkat çekicidir. Bitkisinin faydaları olduğu gibi argan yağının faydaları da vardır ve özellikle saçlar için biçilmiş kaftandır.

Argan ağacı, fundagiller ailesine ait bitki türlerinden biridir ve kireçli topraklarda yetişen bir ağaçtır. Bu ağaçtan argan meyveleri elde edilir. Meyvelerin yeşile çalan sarı bir rengi ve ceviz kabuğu gibi sert bir yüzeyleri vardır. Doğal olarak yalnızca Fas’ta yetişebildiği için argan ağaçları, UNESCO tarafından 1998 yılında koruma altına alınmıştır. Argan bitkisi, kozmetik ve mutfak sektöründe yaygın bir şekilde kullanılır. Pek çok alanda ve üründe sıklıkla kullanılana argan bitkisi, en çok maskeler, serumlar, şampuanlar gibi ürünlerde kullanılıyor. Argan ağacının meyveleri, yağ bakımından oldukça zengin olduğu için en sık yağ biçimiyle kullanıldığına tanık oluruz.

Arganın Özellikleri

Akdeniz ve çöl iklimi için uygun bir bitkidir ve bu bölgelerde yetişir. Anavatanı Fas’ın güneybatı bölgesidir. Mayıs aylarında olgunlaşmaya başlayan argan, yaz ortalarında toplanmaya hazır hale gelir. Argan meyvesi, A, C ve E vitamini içeriği bakımından oldukça zengindir. Ayrıca omega-6 ve polifenolleri de içerir.

Arganın faydaları ve özellikleri

  • Argan yağının en sık kullanıldığı alan cildi nemlendirmedir. İçerdiği E vitamini sayesinde doğal yollarla cildi nemlendirir, tahriş olmasını engeller. Bu özelliği ile de hassas ciltlerin de tercih edebileceği bir üründür. Kolay emilen bir yağ olduğundan cilt için çok uygun doğal bir nemlendiricidir.
  • Argan yağı, sahip olduğu antioksidanlar sayesinde yaşlanma karşıtı bir özelliğe sahip olur. Cildin esnekliğini arttırır, cilde doğal görünümlü bir ışıltı verir ve kırışıklıkları azaltır. Yatmadan önce yüzünüze argan yağı ile masaj yaptığınızda tüm bu şifaları bulabilirsiniz.
  • Argan yağı, kanserli hücrelerin hücre parçalanmasını sağlayarak bu hücreleri bozar ve enfekte kanser hücrelerinin ölmesine yardımcı olur. Argan yağının, en fazla faydayı prostat ve mesane kanserlerinde sağladığı ortaya konan bir gerçektir.

Arganın Kullanım Biçimi

Argan bitkisinin en yaygın ve herkes tarafından bilinen biçimi elbette yağıdır. Sert kabuklu meyvelerin içinden yumuşak meyveler çıkar ve bunların ezilmesiyle argan yağı elde edilir. Türkiye ikliminde yetişmediği için argan tohumuna veya meyvesine kolaylıkla ulaşamayabilirsiniz. Fakat artık argan yağını büyük küçük her türlü marketten veya aktarlardan rahatlıkla temin edebilirsiniz

Sizin için öneri » Anasonun Faydaları ve Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir