Anasonun Faydaları ve Özellikleri

Topraklarımızda yıllardır pek çok şekilde kullanılan anasonun faydaları da bir hayli çoktur. Anasonun kullanımı oldukça yaygındır ve pek çok hastalığa iyi gelmektedir.

Anason, maydanozgiller ailesine ait bir bitkidir. İçki ve ilaç yapımında sıklıkla kullanıldığını birçoğumuz duymuşuzdur fakat faydalarından da pek çok kişinin fayda bulduğu ortadadır. Anason, çay olarak tüketildiğinde diğer şifalı bitkiler gibi acı bir tadı yoktur. Tatlı ve aromalı bir tada sahiptir. Bu yüzden de tüketimi son yıllarda oldukça artmıştır.

Anasonun Faydaları

  • Bağırsak rahatsızlıkları için oldukça faydalıdır. Hazımsızlık, kabızlık gibi durumlarda bağırsakların gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur.
  • Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların erken atlatılmasında ve yakalanma riskini azaltmada etkilidir. Boğazı yumuşattığı için öksürüğü kesmek için de tüketilir.
  • En önemli etkilerin biri vücutta rahatlama sağlayarak uyku problemi yaşayan kişilerin daha kolay ve rahat bir şekilde uyumalarına yardımcı olmasıdır. Yatağa yatmadan önce anason yağı veya çayı tüketilmesi uykuya dalmayı kolaylaştırır.
  • Tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise yetersiz anne sütü şikâyeti olan kadınlarda süt üretimini arttırır.
  • Anason çayı sindirim sistemini de rahatlatarak ishal ve kusma sorunlarını ortadan kaldırır.

Anasonun Özellikleri

Anason; İspanya, Suriye ve Türkiye gibi Doğu Akdeniz topraklarında yetişen bir bitkidir. Toplanma zamanı temmuz ve ağustos ayları süresincedir. Anason bitkisi gerek tohum gerek çay olarak bulunması oldukça kolay bir bitkidir. Tohumlarını aktardan veya süpermarketlerden alabilirsiniz ve kendiniz anason çayı hazırlayabilirsiniz. Öte yandan yine süpermarketlerden poşet çay şeklinde anason çayı alabilirsiniz. İçerdiği maddeler açısındansa çok geniş bir yelpazeye sahiptir. C ve B vitaminler bakımından zengin olan anason bitkisi, ayrıca fosfor, potasyum, magnezyum, çinko, demir, kalsiyum ve bakır gibi çok çeşitli mineralleri de içerir.

Anasonun Kullanım Biçimi

Anason hem çay hem de yağ olarak kullanılan bir bitkidir. Anason yağı, pres işlemi sonucu elde edildiği için ev ortamında yapılması pek mümkün değildir fakat aktarlarda kolaylıkla bulunabilir. Yağının yanı sıra anason çayı yapımı oldukça basittir. Anason çayı için tohum, taze veya kurutulmuş anason kullanabilirsiniz. 1 su bardağı suyu kaynatın ve içine bir tatlı kaşığı anason ekleyin, 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Ardından ateşten alıp süzün ve afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir